Menu
home Články Dlouholetý Brownfield před nádražím nahradí víceúčelový areál Smetanka Park

Dlouholetý Brownfield před nádražím nahradí víceúčelový areál Smetanka Park

Na území roky nevyužívaného brownfieldu při vstupu do Olomouce již brzy vyrostou nové byty, obchodní plochy, kanceláře i doprovodná infrastruktura. Brněnská investiční skupina DRFG, která za projektem stojí, klade důraz na kvalitu architektonického řešení, zeleň i veřejné prostranství. Už v říjnu započne výstavbu prvních dvou objektů, dostavba celého projektu si pak vyžádá zhruba pět let. Přívětivý název Smetanka Park vznikl dle přilehlé Smetanovy ulice a celý areál má již také své logo.

Na celkové ploše přes 40 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy se aktuálně počítá s více než čtyřmi stovkami bytů. Neměla by chybět školka, kavárny, fitness a doprovodná občanská vybavenost zaručující kvalitní bydlení i možnost trávení volného času přímo v místě. Více než třetina celkové plochy je vyčleněna pro obchodní centrum i menší obchůdky. Počítá se také s kancelářemi. Stejně tak se nabízí využít část prostor pro kreativce v rámci podpory olomouckého startupového a kulturně-kreativního ekosystému pro mladé umělce a studenty. 

“I když jsme v současnosti nadnárodní skupina s aktivitami v několika zemích EU, nezapomínáme na naše moravské kořeny. Proto jsme rádi, když můžeme investovat do zajímavých projektů právě v tomto regionu, ke kterému máme jako skupina osobní vztah. Aktuální ekonomická situace navíc naznačuje, že po krátkém ochlazení trhu bude opět vzrůstat poptávka po bydlení, zejména po nájemních bytech a komerci nevyjímaje,” dodává Josef Šilhánek z DRFG.

V posledních letech byl počet dokončených nových bytů v Olomouci nadstandardní, přesto však nabídka stále zaostává za poptávkou. Navzdory zvyšujícím se cenám za stavební práce i materiálu nabídne Smetanka Park i byty pro dostupnější bydlení pro mladé lidi a studenty. Zájemci se již dokonce sami ozývají s rezervacemi svého budoucího bydlení.  

„Projekt má skvělé napojení na dopravní infrastrukturu a dostatečnou parkovací kapacitou, bude pro město velkým přínosem a nemám obavy, že by si zde v Olomouci nenašel své cílové skupiny,“ sdělil majitel Olomoucké realitní kanceláře Metr2Reality, pan Martin Minář. 

S ohledem na převažující bydlení patří mezi priority projektu vytvoření přívětivého prostředí. Rezidenční část projektu bude příjemně odkloněna od Tovární ulice a s hezkým výhledem směrem k historickému centru města. Celkově se chystá moderní vzhled a nadčasová architektura, využití přírodních materiálů, dřeva, množství zeleně i důraz na atraktivní podobu veřejného prostoru s uměním a sochami. V budoucím vnitrobloku má vzniknout také sportovní a dětské hřiště. Projekt chce splňovat i náročné standardy zohledňující požadavky na energetickou udržitelnost či tzv. modrozelenou infrastrukturu, nakládání se srážkovými vodami, což oceňuje také vedení města.

Vybraná lokalita byla dlouhá léta na okraji zájmu, přestože se jedná o strategicky důležitou vstupní bránu do města. Konečně tak dochází k rekultivaci území a přináší mnoho benefitů také aktuálním rezidentům. Samotná výstavba projektu započne v říjnu letošního roku, a to stavbou dvou objektů. Plánují se celkem tři etapy s předpokládaným datem dokončení celého projektu zhruba v roce 2028.

„Mám radost, že se dalšímu brownfieldu vdechne nový život. Prostor od olomouckého vlakového nádraží přes třídu Kosmonautů až de facto po Tržnici se stává opravdovým obchodním bulvárem, centrem pro byznys, ale také s navazující obchodní infrastrukturou a bydlením. Právě v lokalitě Smetanka Parku si umím velmi živě představit, že doplní již existující zástavbu klidně i vyššími budovami,“ vyjádřil se k projektu Radim Kašpar, ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc.

Smetanka Park se může pyšnit kvalitním automobilovým i autobusovým napojením. Jedinečností je pak blízkost vlakového nádraží i tramvajových zastávek vedoucích do celého města. Pomyslnou dopravní křižovatku tak chce developer využít jako silnou stránku projektu. Pro eliminaci obav z nárůstů automobilové dopravy v lokalitě připravuje vhodné dopravní řešení, a především dostatečnou parkovací kapacitu.

Olomoucké prostředí není pro skupinu DRFG neznámé. Do portfolia realizovaných investic skupiny patří totiž například OC Haná Olomouc či Olomouc CITY, nákupní centra s obchodní plochou v součtu o velikosti 30 tisíc metrů čtverečních a návštěvností přes 6 milionů lidí ročně. Právě detailní znalost regionu přispěla k úvahám o realizaci projektu Smetanka Park.